Esettanulmány
A Duroset Kft. megbízást kapott egy neves autóipari beszállítótól egy teherautó fékpedál érzékelőjének gyártására. A feladat komoly műszaki kihívást jelentett több szempontból is.

A termék alapanyaga hőre keményedő epoxi gyanta, amelynek a feldolgozása speciális műszaki feltételeket igényel, továbbá a fröccsöntő szerszámba 1mm átmérőjű, 4mm hosszú arany bevonatú inserteket kell behelyezni, termékenként 4 darabot. Fontos kritérium a folyamatstabilitás, ami az epoxi gyanta alapú anyagok fröccsöntésekor a legfontosabb irányelv. A folyamat instabilitása révén, nem egyenletes ciklusidővel történő gyártáskor hatványozottan megnő a selejt, ami a beépülő alkatrészek miatt és az alapanyag magas ára miatt hatalmas veszteség.

Megoldandó feladatok:

  • a folyamat stabilitása,
  • apró insertek hatékony behelyezése a 170 fokos szerszámba,
  • termék hatékony utómunkálása.

Jelen piaci helyzetben a termék gyártásának komplett automatizálása, hatalmas beruházást igényelne. A teljesen kiszámíthatatlan piaci környezet és az energiaárak hektikus változása miatt cégünk úgy döntött, hogy házon belül fejlesztünk ki egy részben automatizált gyártást.

Megvalósítás:

A szerszám tervezésekor figyelembe vettük, hogy amíg a fröccsöntő gép dolgozik, addig a gépet kiszolgáló operátor tudjon tovább dolgozni, elő tudja készíteni a következő fröccsöntési folyamatot azzal, hogy az inserteket behelyezi a szerszámbetétbe. Ezt úgy oldottuk meg, hogy a szerszámhoz több úgynevezett repülőbetét készült, amíg egy a szerszámban dolgozott, addig a többit az operátor előkészítette a gyártáshoz. További nehézséget okozott még, hogy a szerszámnak az előírt 170 fokos hőmérsékletet tartania kellett, ezt szerszámon kívül is fűteni szükséges, illetve az operátor nem érintkezhet fizikailag a fűtött szerszámbetéttel, mivel az munkahelyi balesetet eredményezne. A szerszámbetét fűtését egy mágneses kapcsolón keresztül oldottuk meg, ami egy gombnyomással oldható és rögzíthető, amit az operátor működtetett a repülőbetétek cseréjekor.

Az insertek behelyezéséhez a dolgozó egy egyszerű kézi felvevő segítségével egy előrendező tálcáról felvette a pineket, amiket egy egyszerű csapos megvezetéssel a repülőbetétre illesztett, és egy műveletben behelyezte a fűtött szerszámba az inserteket. A fröccsöntő szerszám négy fészkes, tehát ciklusonként, ami jelen esetben 58 másodperc, 16 darab apró pint kellett behelyezni, ami az előrendező tálca és a behelyező segítségével 20-25 másodperc alatt is meg tudott valósulni.

Minden hőre keményedő gyártás után a termékek sorjásan kerülnek ki a szerszámból, a következő művelet a termék utómunkálása, sorjamentesítése. Házon belül kifejlesztettünk egy sorjázó stancoló berendezést. A dolgozó a ciklus végén kivette a termékeket a szerszámból. A termékek, még az elosztócsatornán (anguszon) maradtak. Következő lépésben kicserélte a repülőbetétet a szerszámban, és elindította az új ciklust. A dolgozó elvégezte a következő ciklushoz az insertek behelyezését, majd a maradék 30 másodpercben behelyezte az előzőleg eltávolított félkész terméket, amit behelyezett a stancolóba, ahol egy lépésben megtörtént a beömlő csonk eltávolítása, és a termék sorjázása. Ezekkel a költséghatékony megoldásokkal el tudtuk érni, hogy versenyképesek legyünk a vevőnk felé (a teljes automatizálási megoldás lényegesen drágította volna a gépóradíjat), egyenletesen, hibamentes minőségben tudjunk szállítani, amivel növeltük a reputációnkat, a jövőbeli, hosszútávú együttműködést megcélozva.

Cégünk a jövőben is várja a komolyabb műszaki hozzáadott értékkel rendelkező termékek gyártását, műszaki csapatunk készen áll arra, hogy kifejlessze, és megvalósítsa a leghatékonyabb, legstabilabb gyártási folyamatokat az adott termékre specializálódva.

Széchenyi Pályázat 2020